Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajské kolo hry Plamen - Litomyšl

7. 6. 2015

Krajské kolo hry Plamen 2014-2015 – Litomyšl 5-6.6.2015

 

Po čtvrté v historii sboru v Pomezí a podruhé v posledních dvou letech jsme si s týmem starších žáků vybojovali účast mezi elitou Pardubického kraje ve hře Plamen. Náš kolektiv starších žáků pod vedením Dominiky Vápeníkové a další pěticí borců ročníku 2000 – Zdeňkem Pospíšilem, Tomášem Grossmannem, Milošem Hegrem, Tomášem Zerzánkem a Martinem Juklem, doplněnými zkušenými Milanem Makovským, Jirkou Hápem a dvojicí dívek Luckou Trampotovou a naším nejmladším členem a novou členkou od půlky dubna 2015 Janou Ševčíkovou měl tu čest reprezentovat náš sbor a obec v nedaleké Litomyšli, kde jsme byli skoro jako doma.

 

Pátek 5.6.2015 – Závod požárnické všestrannosti, Janov

 

Po prezenci, slavnostním nástupu a fotografické vložce jsme odjeli do obce Janov u Litomyšle, kde se v prostředí místních lesů odehrál první závod krajského kola – závod požárnické všestrannosti. Už od postupu z Jaroměřic jsme věděli, že budeme mít startovní číslo 1, a tedy každou disciplínu zahajovat. Naše družstva zaběhla ZPV velmi dobře. První štafeta sice měla několik zbytečných chyb, ale nikdo nikdy neběžel hned bez chyb a my měli v týmu dvě děvčata, která běžela tento závod poprvé. A také nebyli borci připraveni na taktické fígle rozhodčích. Ale druhá štafeta splnila náš cíl. Trestné body pouze za střelbu, jinak vše perfektní, takže když jsme po odběhnutí prvních čtyř štafet odjižděli v podvečer domů, byli naši borci první. Druhá čtveřice týmů však dokázala, že jejich pravidelná účast na krajských kolech není náhodná. Takže výsledkem bylo možná „až“ 5. místo, avšak se 7 chybami na střelbě se lepší umístění čekat nedalo. Avšak z pohledu vedoucích panovala z našeho vystoupení spokojenost.

 

Sobota 6.6.2015 – Štafeta 4 x 60 m, Atletický stadion Litomyšl

 

Štafeta, běhaná na oválu, je pro nás postrachem, neboť předávky v běhu a v zatáčkách nemáme kde trénovat, takže jsme jenom čekali, jak dopadneme. Obě štafety zaběhli skvěle a výsledek lepší štafety předčil naše očekávání – čas 0:43:98 s a nejlepší čas historie!!! V nabité konkurenci možná pro někoho až 5. místo, ale …. .Celkově tedy součet 10 a průběžné 4-7. místo.

 

Sobota 6.6.2015 – Štafeta CTIF (9 x 50 m), Atletický stadion Litomyšl

 

Mohu opakovat a přepsat předchozí odstavec. Naši borci zaběhli poprvé v historii čas pod 80 s, přesněji 1:19:85 s a to stačilo pouze na poslední 8. místo. Co doplnit? Jenom jednu poznámku – byli jsme jediným účastníkem, který nemá vlastní stadion, ale na pochybovačné úsměšky ze strany soupeřů, kteří nám tuto skutečnost nevěří, jsme už zvyklí. Prostě tak to je a je to jenom o šikovnosti, ochotě a poctivosti našich dětí, že dokáží tento nedostatek svojí pílí a schopností smazat. Ve všech disciplínách to ale prostě nejde.

Prostě jsme celkově klesli až na poslední, tj. 8. pozici a doufali, že se v technických disciplínách vrátíme do boje o lepší pozice.

 

Sobota 6.6.2015 – Štafeta dvojic (hydranty), Atletický stadion Litomyšl

 

Jak jsem již psal v předchozím článku o soutěži v Jaroměřicích, dvojice, neboli po našem – hydranty, jsou už delší dobu naší chloubou. Co nás však potkalo v Litomyšli, to byl šok pro všechny. Náš první pokus a musím říci, že velmi dobrý, zastavili rozhodčí, že jim nešla časomíra a musíme tedy pokus opakovat. Jako první na trať vyběhli tedy závodníci z Jevíčka a předvedli famózní čas lehce přes 53 s. Naši borci však byli neustále soustředěni a dokonale vyrazili dech všem favoritům a především nám, trenérům. Vše perfektní a výsledný čas se opět zapíše do dějin našeho sportu – hydranty za 0:52:42 s nikdy nikdo neběžel v Pomezí ani na okrese rychleji. Co dodat? Po vítězství Andyho a spol. v r. 2010 v požárních útocích teprvé druhé vítězství našich borců v některé z disciplín krajského kola hry Plamen v dějinách!!!! Tedy 1. místo a v celkovém pořadí jsme se vrátili do boje o stupně vítězů – průbězné 5. místo.

 

Sobota 6.6.2015 – Požární útok CTIF, Atletický stadion Litomyšl

 

Nejnáročnější a technicky nejvíc náročná disciplína měla průběh naprosto stejný jako před týdnem v Jaroměřicích. První pokus pomalý běh, chyby n trati a konečný čas celkově přes 2 minuty nás opět vrhal na poslední místo disciplíny, ale i soutěže. Naši sportovci však byli absolutně klidní a slova z úst velitelky Dominiky:“My jsme tým druhých pokusů“ nás trochu uklidňovala. Ale Domča nikdy nemluví do větru a ví co říká. Druhý pokus, to byl opět zápis do historie sboru a výsledný čas 0:58:35 s běžecky a disciplína bez trestných bodů, prostě místo 4. v disciplíně a posun na 4. místo i celkově!!!

 

Sobota 6.6.2015 – Požární útok, Atletický stadion Litomyšl

 

Naše noční můra. Loni časy přes 30 s znamenaly velký propad v pořadí. Nástřikové terče u nás také nemáme a nemáme tedy kde trénovat. Šli jsme tedy na náhodu a doufali, že nbudeme úplně poslední, protože při vyrovnanosti soutěže jsme mohli i jako poslední skončit. První útok na slušné mašině poznamenal dvojitý pád Lucky na kluzkém tartanu a závodníci museli čekat s nalitím. Proudaři, loni se trápící, předvedli snad nejrychlejší nástřik a čas 0:26:95 s byl po prvním kole třetí nejlepší. Druhý pokus byl perfektní, ale ta mašina. Proudaři čekal na vodu přes 5 vteřin a opět skvělý nástřik již nic zachránit nemohl. Čas 0:26:46 s byl prostě maximum, co jsme mohli předvést. Potom jsme již čekali, jak se závod dále vyvine, protože většina našich soupeřů šla na lepší mašinu a zvolna nás posouvali pořadím níž a níž. Nakonec jsme obsadili 6. místo a oproti loňsku se zlepšili o více než 4 vteřiny.

V celkovém pořadí, které bylo nejvyrovnanější v historii všech krajských kol, jsme nakonec obsadili 6. příčku a obhájili loňské pozice. Ve všech disciplínách (výjma trestných bodů ze ZPV) jsme se zlepšili, takže musím své svěřence pouze chválit. Navíc jsme loni byli v plné síle, letos měli v družstva dva nováčky, Lucka i Jana zaběhly skvěle a hlavně (ale nejen) díky nim jsme opět vepsali do dějin hasičstva název našeho sboru i obce nesmazatelným písmem.

 

Všem našim závodníkům patří pochvala za vynikající výkony, velmi slušné chování a celkové vystupování jménem sboru i obce. Jako vedoucí jsme nesmírně hrdi, když za námi přijdou nejvyšší představitelé hasičů i rozhodčí závodu a uznale sdělují, že pouze naše hlídky umí na stanovištích pozdravit a správně se představit, prostě tak, jak by to mělo vypadat.

 

Závěrem nebude na škodu, když Vám tyto borce ještě jednou vyjmenuji –

Dominika Vápeníková, Milan Makovský, Jana Ševčíková, Lucka Trampotová, Tomáš Grossmann, Tomáš Zerzánek, Miloš Hegr, Martin Jukl, Jirka Háp a Zdeněk Pospíšil.

 

Jménem sboru děkuji všem za skvělou reprezentaci sboru i obce a potvrzení, že mladí hasiči z Pomezí = elita okresu Svitavy.

 

 

vedoucí Václav

 

P.S.: Svět je Lunapark a spravedlnost pro Jamajku. Táááááák určitěěěěěěěěě...