Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek do Pomezského zpravodaje

26. 2. 2014

 Zpráva o činnosti mladých hasičů a dorostu za rok 2013

 

Mladí hasiči

            V tomto roce náš sbor reprezentovaly tři družstva, jedno družstvo mladších žáků a dvě družstva žáků starších, "netradičně" označeni starší "A" - tým loňských šampiónů v kategorii mladších a tým starší "B", což byli naši borci nejstarší.

Hra Plamen 2012-2013

            Do hry Plamen jsme vstupovali po nepodařené podzimní části Plamenu - ZPV z Rozhrání, kdy pouze tým starší "B" se umístil na konci první desítky, ostatním týmům se závod zcela nevydařil.

            Jarní část hry Plamen ve dnech 31.5.-1.6.2013 v Sádku se dá bez jakéhokoliv přehánění nazvat bahenní bitvou. Všechna naše družstva se zlepšila přesně o 4 místa, a tak nakonec ani jedno z nich nechybělo v nejlepší desítce. Tým starší "B" však pouze jediná chyba stála konečné 2. místo a tím účast na krajském kole hry.

            Co se nepodařilo družstvu, to dokázala naše děvčata v jednotlivcích - Dominika Vápeníková a Terezka Preclíková. Obě dvě se potom v sobotu 15.6.2013 v Trutnově na krajském kole umístily v horní polovině startovního pole, což je s ohledem na skutečnost, že tuto disciplínu vůbec netrénujeme, výborný výsledek.

            Náš tým starších "B" však dostal exkluzivní pozvánku (reakce na famózní požární útok v Poličce), aby ve stejném termínu bojoval na Mistrovství republiky České hasičské jednoty a Moravské hasičské jednoty v Hlinsku, kde prokázal svoji kvalitu a v boji s nejlepšími týmy ČR těchto jednot obsadil nakonec skvělé 8. místo.

Okresní liga mládeže Svitavska 2013

            Po vítězství v 1. ročníku v kategorii mladších jsme chtěli tentokrát zabojovat ve starší kategorii. Tým starších "B" dokázal něco neuvěřitelného a pět závodů po sobě, konkrétně v Pomezí, v Poličce, v Sádku (při požárním útoku hry Plamen), v Kamenci a v Kunčině závody rozdílem třídy vyhrál a získal tak jako první tým v historii všech 100 bodů ze 100 možných!!! Jsme jediným sborem, který má vítězství v obou ročnících!

            Toto vítězství nás dovedlo na 1. ročník poháru hejtmana Pardubického kraje do Sádku dne 12.10.2013, kde jsme sice ve druhých pokusech předvedli jasně nejlepší útok, ale po nevydařeném prvním útoku nakonec obsadili "až" místo čtvrté. A kdo byli tito hrdinové? Pavel Bednář, Vojta Groulík, Jirka Šibrava, Koubí Neimaister, Tomáš Nikl, Martin Jukl, Mates Háp a růže mezi trním - Terezka Preclíková.

Hra Plamen 2013-2014

            Podzimní část hry Plamen se konala dne 19.10.2013 u Jevíčka v okolí Smolenské přehrady. Mladší borci dokázali vybojovat výborné 6. místo z 31. družstev a pouze chyba při uzlování je stála stupně vítězů. Starší závodníci předvedli skvělou "jízdu" a dodrželi mnohaletou tradici, že z Jevíčka vozíme tituly. Obsadili v tomto Závodě požárnické všestrannosti 1., 6. a 8. místo, když posledně zmíněné družstvo chybně naměřený pouze jediný stupeň na azimutu sesadil ze stupních vítězů!

Dorost

            V této kategorii nás loni reprezentovali pouze dva jednotlivci, a to Petr Janda mladší a Pepa Jukl. Oba se zcela bez problémů kvalifikovali do krajského kola, které se uskutečnilo ve Svitavách. Zde Péťovi nevyšel závod jednotlivců a nakonec skončil v horní polovině startovního pole. Pepa se díky bezkonkurenčnímu dvojboji probojoval na konečné 3. místo a tím se jako vůbec první hasič v historii sportu v SDH Pomezí kvalifikoval na Mistrovství republiky. Jak ještě nazvat Pepovu účast v Jablonci nad Nisou v termínu 6-7.7.2013?

Z absolutního outsidera nesmrtelným hrdinou!

            Fantastický závod jednotlivců a 10. místo v ČR, pochopitelně bezchybný test a nakonec dokonalý šok pro celou republiku, kdy naprosto neznámý a chováním skromný a nenápadný kluk z Pomezí získal titul vicemistra ČR ve dvojboji!!! Konečné dělené 3-4. místo v celkovém pořadí a pouze vinou horšího umístění v jednotlivcích nakonec 4. místo v ČR. V řadách speciálních sportovních hasičských družstev, jakými jsou SDH Líchovy, SDH Francova Lhota, SDH Těskovice, či nám známější SDH Zbožnov či v mužské kategorii SDH Široký Důl, způsobil Pepa větší šok než vládní krize!

Tak Jozífku, ještě jednou - díky.

 

            Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří nám drží palce, pomáhají a fandí (v Mladějově by mohli po soutěži 5.10.2013 vyprávět :-D).

           

            Nakonec ještě pozvánka pro rok 2014

sobota 17. května 2014 - 3. ročník O pohár starostky obce Pomezí (jako 2. závod Okresní ligy mládeže v požárních útocích)

pátek - sobota 30-31. května 2014 - jarní část hry Plamen 2013-2014 - Vítějeves

13-20. července 2014 - Mistrovství světa dorostu a juniorů v požárním sportu SVITAVY                                           (Poprvé se koná v ČR!!!)

sobota 18. října 2014 - Závod požárnické všestrannosti při hře Plamen 2014-2015 na Baldě - pořádá SDH Pomezí

 

Václav Štaud a Josef Makovský - vedoucí MH SDH Pomezí

Mgr. Jiří Svoboda - šéftrenér sportu SDH Pomezí