Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolektivní vina - ano či ne?

12. 6. 2014

 Přátelé, kamarádi, čtenáři

 

            Když jsem více než před rokem zakládal tyto své stránky, abych svou nevymáchanou hubou nedělal zle hasičům, s nimiž jsem po právu spojován, tajně jsem doufal, že emoce vzbuzující článek již nebudu muset psát.

            Bohužel.

 

            Pojmu následující řádky jako takové moje zamyšlení. Ale popořadě.

 

Nejprve tedy proč nadpis – Kolektivní vina - ano či ne?

            Dámy a pánové,

my, starší generace, která si docela slušně pamatuje tzv. „totalitu“ i přesný průběh prý sametové revoluce, v dnešních i nedávno minulých dnech poznala a poznala to i celá společnost, že ne všechny věci, studie, nařízení i události v totalitě byly špatné a jejich souhrnné odsouzení v euforii „sametu“ nepřineslo národu jenom pozitiva. Mezi tyto pojmy patří i „kolektivní vina“. Oficiálně samozřejmě odsouzená jako pojem, který se do demokracie nehodí, ale my co, bydlíme, pracujeme a velmi často hovoříme s prostými lidmi, stejně jako  jsme i my sami, víme, že tento pojem přetrval i do dnešních dnů. Vždyť – jeden z poslanců třeba pojede pod vlivem alkoholu, ale mezi lidem jsou opilci poslanci všichni, jeden z policajtů si například ponechá část peněz z pokutových bloků, ale mezi lidem jsou zloději policajti všichni, jeden z lékařů třeba nestanoví přesně diagnózu, ale lemplové jsou mezi lidem všichni lékaři. Prostě ten pojem tady byl, je a asi i bude.

 

Takže otázka – Kolektivní vina, ano či ne, je na výše uvedené příklady jednoznačné – NE!

 

Ale na druhou stranu, a to je to, proč vůbec tento článek píši –

 

o problémech férového rozhodování jedním z rozhodčích na závodě v Jevíčku jsem již psal a ve článku o naší účasti na hře Plamen ve Vítějevsi jsem slíbil více, a tak zde činím.

Osoba, o kterou se jedná, známe všichni široko, daleko, kdo se kolem hasičských dětí pohybuje. Nebudu zde však uvádět jeho jméno.

 

Proč?

1/ Tyto stránky jsou určeny zejména pro příznivce našich malých sportovců a s velkou radostí a hrdostí zde budu uvádět jména všech těch malých i větších hrdinů, kteří se snaží proslavit náš sbor i obec. A proto, se zkušenostmi z minulých let, nechci, aby jméno takového zme.ka bylo jakkoliv spojováno s našimi dětmi

2/ Každý jej zná, netřeba takovému ho.adu dělat reklamu

3/ Boží mlýny melou možná pomalu, ale jistě

4/ Většina přestavitelů hasičů má z jeho jména už komplex, někteří dokonce vyložený strach, a proto bych jej v tomto článku prostě nazval Komplex-B (obráceně napsáno by to byl vitamín, ale tenhle šme.d Vám na zdraví rozhodně nepřidá, spíš naopak).

 

Co se stalo?

***Předem musím upozornit, že tento tým byl zcela mimo zájem našich borců, neboť nás ohrozit nemohli a vše se odehrálo pouze proto, jelikož my si na hlavu, na rozdíl od jiných, s.át nenecháme.***

Nejmenovaný SDH vyslal do závodu 4 x 60 m dvě štafety, stejně jako všichni ostatní. První štafeta, složená ze slabších sportovců, zaběhla závod docela slušně, ale pro potřeby tohoto SDH špatně, protože neporazila týmy, které porazit potřebovali. Druhá štafeta již byla skvělá, to museli uznat všichni, a my byli první, kdo uznale ocenil jejich výkon. Bohužel závodníkovi, který přenášel a pokládal hasící přístroj, při pokládání na podložku vypadl z kapsy mobil. Tím bylo porušeno základní pravidlo soutěže, protože závodník MUSÍ ukončit disciplínu se vším, s čím ji začal. Například na těchto závodech borec, tuším že z Hartmanic, při běhu ztratil botu a tým dostal N – neplatný pokus. To je samozřejmé, prostě smůla. Naprosto stejný případ jako u závodníka z nejmenovaného SDH. Závodník si neuvědomil, že ten mobil má s sebou, Komplex-B jej měl zkontrolovat, zeptat se jej. Tak to prostě dělají všichni. Že na to v napínavé a vyrovnané soutěži zapomněli oba, to se dá pochopit. Co se ale nedá pochopit, je skutečnost, že rozhodčí u PHP zvednul bílý praporek, na znamení, že je vše v pořádku. Prý výše uvedené základní pravidlo nezná. Po třiceti letech rozhodování? No, lapidárně řečeno, ten rozhodčí bydlí nedaleko místa, kde sídlí nejmenovaný SDH, a jemuž neomezeně vládne Komplex-B. Na pravdivost tohoto tvrzení můžeme říci, že Komplex-B přišel k mobilu, vzal si jej do kapsy a na okolo stojící dav, tvořený především závodníky z nejmenovaného SDH, včetně rozhodčího, křikl: “Držte o tom hubu!“

Je pravdou, že v tu chvíli byl již pokus uznaný jako platný a jediný, kdo může proti tomuto výroku podat protest, je vedoucí družstva, které běželo.

            Jak jsem již uvedl, nás tento pokus nijak nezajímal, pouze jsme, po pohledu na výsledný čas štafety, uznali jejich kvalitu, ale v tom přišli závodníci nejen z našeho kolektivu a všude se mluvilo o této mobilové epizodě. Mohu říci, že v první chvíli jsem se na tím pousmál a řekl Diegovi, že kamkoliv tenhle haj.l přijde, všude podvádí. Když jsem se ale ohlídl a viděl ty nevěřící pohledy dětí, a nejen pomezských, co všechno ještě může Komplex-B za prasárnu udělat a každý se bojí ozvat, řekl jsem si NE!

***Všechna hasičská mládež věnuje svému tréninku svůj volný čas, nevysedává jenom u počítačů či nekouří po zastávkách, ale snaží se něco dokázat. Dokázat poctivou prací, přístupem i plněním úkolů, které nejsou vždycky jednoduché a může při nich jít i o zdraví (například ZPV na kraji v Přelouči), že ta naše hasičina smysl má a jenom poctivý a slušný výkon přináší výsledky. A to nejen na soutěžích mezi dětmi, ale i při zásahu výjezdových jednotek.***

Já bych tu odvahu a sílu podívat se těm dětem podruhé do očí , když ode mě jako od vedoucího čekají stejně poctivý přístup, který hasičině dávají oni, prostě neměl. Takže, ač do věci nezúčastněný, šel jsem na tuto skutečnost upozornit rozhodčího disciplíny. Pan Havel je slušný člověk a tedy okamžitě odešel se na epizodu zeptat zúčastněných. Jak rozhodčí, tak Komplex-B mu to mezi šesti očima potvrdili, ale před námi ostatními rozhodčí tvrdil, že tohle pravidlo nezná, Komplex-B měl jedinou odpověď – Byl bílý praporek. Na jakýkoliv dotaz společníkovi Komplexu-B či závodníkům z nejmenovaného SDH zněla éterem jediná odpověď – Byl bílý praporek.

Těch dětí je mi líto. Bylo v jejich ustrašených očích vidět, jak se Komplexu-B bojí, ale vyčítat jim to nikdo nemůže. Když se tohohle doby.ka bojí celý okres, divte se pak dětem.

Popisovat nastalé divadlo dál, je, myslím, zcela zbytečné. Komplex-B zase zcela jasně prokázal, že nějaké hasičské desatero je mu zcela cizí, že etický kodex (když se tedy jedná o hasiče), vytvořený ministerstvem vnitra,  je pro něj zbytečný cár papíru a v neposlední řadě, pokud v nejmenované obci založí divadelní spolek, jeho tam nechají maximálně po představeních zametat, jako herec je velmi mizerný.

 

***V této slovní přestřelce se už ukázali dva vedoucí, jenž se nebáli říci nahlas, že chování vedoucího kolektivu, jenž veřejně podvádí, je jednoznačným porušením základního pravidla o čestnosti a sportovním jednání, které je na každé OZ Plamenu. Byli zatím jenom dva a také se jednalo o vedoucí, jichž se podvod výsledkově nedotkl, ale přesto už nejsme sami!!!***

 

A teď opět zásadní otázka – kolektivní vina – ano či ne?

 

            V tomto, bohužel, již nevymyšleném příkladě řeknu jednoznačně ANO!

 

Kde je chyba?

Chybou je hlavně to, že Komplex-B je si sebou jistý. Ví, že na okrese a (potom co jsme viděli) možná i na kraji, se mu nikdo postavit nedokáže. A právě zde by měla nastat ta kolektivní vina celého vedení, kteří Komplexu-B jeho Bohorovnost tolerují, a tak ji nepřímo i podporují a svojí nečinností a přehlížením schvalují!!! Aby je pak Komplex-B nespláchl také. Neb jak říká božský Lumír v Dívčí válce: „Kdo lehá mezi otruby, přichází svini pod zuby“.

 

A já závěrem, ačkoliv článek zavání smutkem a beznadějí, zde ocituji kousek textu od naší spojenecké kapely DYMYTRY z jejich písničky „Síť pro sociály“, která nádherně a zcela srozumitelně ve dvou čtyřverších popisuje to, co já na tady.

 

„...   krev se v žilách bouří,

rozum volá o pomoc,

čím blbější je stádo,

tím má pasák větší moc!

Každej to nerad slyší,

ale asi je to fér,

vlastní lhostejností

si říkáme o průser...“

 

Když jsem se v úvodu zmínil o demokracii, tohle je, tedy alespoň podle mně, ukázková  anarchie.

 

vedoucí Václav

 

P.S.: Pokud jste čekali na moje rozhodnutí, zda s termínem „kolektivní vina“ souhlasím či nesouhlasím, nebuďte zklamáni. Nikdo v dnešní době to jistě neví.

 

A nezapomínejte, že Svět je lunapark.