Jdi na obsah Jdi na menu
 


O pohár SDH Kamenec - 5. závod OL

1. 9. 2013
            Sobota, 31. srpna 2013, začátek posledního prázdninového víkendu.
            S dvěma družstvy starších žáků odjíždíme do Kamence, kde se koná 5. závod Okresní ligy Svitavska v požárních útocích. Doplňkové disciplíny jsou tvořeny ze štafety na 4 x 60 m a závodu jednotlivců na 60 m.
            Bivojův "A" tým má za úkol získávat soutěžní zkušenosti ve vyšší kategorii a Niklíčkův "B" tým zase udržet vedení v lize. Jedná se již o pátý závod, čili ten, po němž se začne pomalu sčítat výsledková listina.
 
            Jednotlivci
            Pro nás, Pomezáky, víceméně doplňková disciplína, i když, paradoxně, nejslavnější, neboť musíme opětovně připomenou naopak první prázdninový víkend 2013 a našeho dorosteneckého vícemistra republiky Pepu Jukla, takže jen krátce.
Bivoj - jako nováček ve vyšší kategorii zaběhl výborně a 16 čas je pro něj skutečně perfektní.
Bedy - až po rozdělovač může soutěžit i s mistry republiky, ale potom...
Mates - docela slušný výkon, ale rozhodně má navíc
Šíba - na to, že se jednotlivcům věnuje jen od června, tak velmi dobrý 15 čas.
Domča - perfektní závod, jako vždy, a hlavně - je závod od závodu lepší, tak pozor na ni.
Terča - konečné 8. místo hovoří za vše. Z jednotlivců je mezi našimi žáky jasná 1.
 
"A" tým - Bivojíci
 
            Štafeta 4 x 60 m
Ke štafetě "A" týmu mohu jen zveřejnit fakta -
6.10.2012 Mladějov - čas 58.03 s - 1. místo v mladší kategorii na okrese Svitavy
31.8.2013 Kamenec - čas 44.10 s. - 11. místo v kategorii starších mezi 20 týmy z celé republiky, ze Svitavska 5. místo!!!!!!
Ano, Kamenecká dráha je ve výsledku celkem o 40 m kratší, ale to neuvěřitelné zlepšení uvidí i slepý. Prostě fantazie
 
            Požární útok
Naprostý opak ke štafetě. Ale myslím si, že jen doplatili na daň z respektu z Karkulky. Stejně jako naši nejstarší v červnu v Hlinsku. Pro neznalé, Karkulka je náš druhý, ale daleko lepší stroj, pochopitelně z kategorie PS 12. Je pravdou, že někteří, oděni v bílou košili, s tím měli problémy, ale slovy klasika ze všech nejklasičtějšího - Járy Cimrmana: "můžete o tom vést spory, můžete s tím dokonce nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat!"
Krátce řečeno, borci museli nalejvat nadvakrát, a to se potom těžko závodí. Ale ta zkušenost, pro kterou si do Kamence zajeli, stála za to.
 
"B" tým - Niklíčci
            Štafeta 4 x 60 m
Po excelentním představení na Mistrovství republiky ČHJ a MHJ v Hlinsku jsme čekali daleko lepší výsledek, ale borci na posledním úseku štafet s rozdělovačem bojovali déle než je zdrávo, takže konečný výsledek 41.06 s, který dosáhla první štafeta, je rozhodně o 5 s horší, než jsme čekali. A že bychom pak časem lehce přes 36 s vyhráli, upřímně řečeno - ano. Vítězství v této disciplíně jsme skutečně očekávali. Ale ... Je to jen závod.
 
            Požární útok
Nejdříve povinná omáčka předem - jasně vedeme Okresní ligu, za námi je druhý Kamenec a my v Kamenci musíme buďto odrazit nápor domácích anebo se soutěž ještě zdramatizuje.
            Disciplína začíná výkony přes 20 s a jako šesté družstvo nastupuje Zderaz z Chrudimska. Jejich čas 17,27 s je prvním pokořením magické dvacítky. Potom se šroub napětí začíná pozvolna utahovat, malý předkrm Hlinsko (okr. Chrudim) a čas 18,24 s, Choltice z Pardubického okresu - 17,02 s a poté famózní provedení od borců z Dolní Dobrouče (okres Ústí nad Orlicí a náš legendární pokořitel z krajského kola 2010 z Přelouče, kde Andy a spol. naopak svým útokem dobyli republiku) končí v čase 14,00 s. Jasné vedení v soutěži a zasloužený potlesk od všech přítomných. Poté proběhl Jarošov a nastoupil náš největší soupeř v lize - domácí Kamenec A. Skvělé provedení útoku a znalost místní dráhy vykonala své a výsledný čas 16,03 s byl v tu chvíli nejen druhý nejlepší v tomto výborném závodě, nejen překonáním dosud nejlepšího času dosaženého v této lize (Polička 25.5.2013 - družstvo SDH Pomezí B a čas 16,45 s), ale zejména neuvěřitelný tlak na naše družstvo, které startovalo hned za Kamencem. Pokud by se jim útok vůbec nezdařil, znamenalo by to téměř vymazání dosud budovaného náskoku, ale i těsná prohra by nám komplikovala situaci. Za námi se již připravovali na svůj start borci z Desné či  Lubné, tedy další týmy, které si brousí naděje na medaili v konečném hodnocení a zejména mohou takových to časů dosáhnout. A když si k tomu připočtete vyburcovanou atmosféru skvělý útokem domácích a sborovým pokřikem domácích mladších žáků: "Kamenec je nejlepší", pro naše sportovce se napětí dalo krájet. Ale už jsem se rozepsal moc, takže .. (zde ještě musím dodat, že mě nakonec úplně oddělal Pepa Diego, který si zapálil cigaretu a řekl, že se otáčí, protože se na toto nemůže dívat).
            Útok byl jako ze snů, alespoň tedy po mě. Celý útok jsem prožil jakoby zpomaleně (zdálo se mně, že naši ani neběží, ale pohybují se jako kosmonauti na měsíci zpomalenými skoky, vůbec jsem nevnímal okolní zvuky, křik hlasy) a do reality mě vrátil až rachot Karkulky. Potom už jen útržkovitě - voda v céčkách, asi vteřinový prostřik na terčích, blikající signalizace, že terče jsou sražené a nakonec bílé praporky - že vše je O.K. V naprostém nervovém vzduchoprázdnu se otáčím k výsledkové tabuli, kde svítí výsledný čas - 14.91 s. Možná jsem opět prožíval svůj sen, ale mně připadalo, že v tu chvíli nastalo kolem ticho jako v kostele. To ticho rozřízl až hlas pana Jirušeho, komentátora závodů, který prohlásil, že všichni právě viděli druhý nejlepší útok dne, který předvedlo družstvo SDH Pomezí B a je v čase 14.91 s! Ano, vzali jsme si ihned zpátky jasné vedení v lize, nejlepší čas celé ligy a přiblížili se tak na dotek závěrečnému triumfu. A jak prohlásil šéftrenér mládeže Jirka Svoboda: "Ještě pár takových závodů a nejedeme domů v Ducatu, ale s infarktem v sanitce na ARO".
            Mě tento závod rozhodně stál aspoň rok života, ale co se muselo odehrávat v myslích našich borců, to si nikdo nedovedeme představit. Vůbec nevím, co bych k tomu měl napsat. Jak to popsat, to prostě nejde. Kdybych měl vyjádřit, jak se ti kluci a Terča museli cítit, prožít, promyslet, to by proti tomu Toljstého Vojna a mír byl článek do okresních novin. Snad mě jen napadá, že
život hasičského sportovce je poprvé postavil na křižovatku, kde se rozhoduje - všechno nebo nic a oni ten správný krok udělali.
            A protože čtyři z nich - Niklíček, Terča, Šíba a Bedy od pondělí nastupují do nových škol a kromě posledních dvou závodů ligy již s mladými hasiči končí, tak jim přeji, aby i jejich další kroky životem byly tak úspěšné a šťastné jako ten sobotní.
            A hlavně - ať na nás nikdy nezapomenou a vrací se k nám stejně rádi jako jejich starší předchůdci.
Vždy málokdo vidí, že Robin, Andy a Dočík zase v pátek večer byli v hasičárně a připravovali dětem hadice, mašinu a další věci na závody. A do Kamence je přijel osobně povzbudit i nekorunovaný král a dnes už i legenda mládežnického hasičského sportu v Pomezí - Pepa Jukl!!!
 
Vedoucí Václav
 
P.S.: Chybí Vám v článku výsledky? My jsme si jeli s Niklíčkovým týmem pro body do ligy a těch jsme dovezli, z jámy lvové, plný počet - tj. 20. Mise splněna a ostatní je v tuto chvíli podružné.

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář